Nova Trading

Nowa Stal, marzec 2019 - Azjatyckie standardy przyjmują się w Europie

Menu

Nowa Stal, marzec 2019 - Azjatyckie standardy przyjmują się w Europie

Wraz z rosnącym importem stali nierdzewnych ze Wschodu na Starym Kontynencie zaczynają obowiązywać również tamtejsze sposoby kształtowania ceny materiału.

Europejskie huty przez lata ustalały cenę produktów za pomocą formuły składającej się z tzw. ceny bazowej (base price) oraz dodatku stopowego (alloy surcharge)...  (...) Zupełnie inna praktyka obowiązuje natomiast w Azji (...)

– Różnice wynikają z modelu przyjętego historycznie w Europie, w którym dodatek stopowy jest zmienną częścią ceny, doliczaną w momencie dostawy materiału oraz różnego rodzaju pozyskania surowca użytego w procesie produkcji. W Europie duża część stali jest wtórnie przetapiania ze złomu, którego cena jest zmienna. Tymczasem w Azji głównym źródłem surowca jest ruda niklu, tzw. Nickel Pig Iron, której ceny są bardziej stabilne od notowań złomu – mówi Bartosz Kmita, Dyrektor Handlowy w Nova Trading. (...)

– Sam wybór formuły nie ma większego wpływu na kształt rynku. W zasadzie w obu przypadkach cena zawiera bowiem dodatek stopowy. Różnica polega tylko na tym w którym momencie jest on doliczany. W modelu azjatyckim cena jest stała, tzw. efektywna i zawiera wszystkie składowe. Gwarantuje więc klientowi niezmienność od momentu zawarcia kontraktu z dostawcą do momentu dostarczenia materiału, co może trwać kilka miesięcy. Natomiast ostateczna cena oferowana przez producentów europejskich znana jest dopiero w miesiącu wysyłki materiału do klienta – mówi Bartosz Kmita.

(...)

Powered by VOBACOM
to top
Яндекс.Метрика