Nova Trading

Nowa Stal - Polityka i cła niepokoją centra serwisowe stali nierdzewnych

Menu

Nowa Stal - Polityka i cła niepokoją centra serwisowe stali nierdzewnych

Po bardzo dobrym 2017 r. przedstawiciele branży centrów serwisowych stali nierdzewnych dość optymistycznie oceniają także 2018 r. Na rynku wzrasta jednak niepewność związana z poziomem cen, polityką i cłami.

(...) Wprowadzenie przez USA 25-proc. cła na wyroby stalowe doprowadziło już do zmiany kierunków światowego handlu stalami nierdzewnymi, w tym wzrost napływu stali do Unii Europejskiej.

Według Macieja Pająka, wiceprezesa Nova Trading, obserwowany w poprzednich miesiącach wzrost importu z Azji nie miał jednak bezpośredniego związku z amerykańskimi regulacjami celnymi, ale z poziomem kursu euro wobec dolara. – Materiały które napływały do Europy z Azji w ostatnich miesiącach były kontraktowane u producentów jeszcze przed ogłoszeniem amerykańskich decyzji o wprowadzeniu nowych ceł na wyroby ze stali i aluminium – podkreśla wiceprezes Nova Trading (aktualnie przy złożeniu zamówienia w hucie w maju termin realizacji dostawy zamówienia to sierpień – wrzesień br.).

(...) Wiceprezes Nova Trading zgadza się, iż skutki amerykańskich regulacji celnych (Section 232), jak również europejska odpowiedź w postaci postępowania sprawdzającego na rynku stali będą w najbliższych miesiącach kluczową sprawą dla rynku.

– Naszym zdaniem działania motywowane politycznie są złe dla rynku i odbiorców końcowych, bowiem oznaczają wzrost cen. Na wzroście ceł skorzysta tylko niewielka grupa producentów, a odbije się to na konkurencyjności wszystkich branż wykorzystujących stal nierdzewną, w szczególności przemysłu motoryzacyjnego i producentów AGD – mówi Maciej Pająk.

Zwraca on uwagę, że ze zjawiskiem tym zderzyli się już odbiorcy w USA. Po wprowadzeniu nowych ceł ceny rynkowe stali nierdzewnych na rynku amerykańskim podskoczyły mniej więcej o wartość cła. Według Macieja Pająka sposób własnego ochrony rynku, na który zdecydował się prezydent Donald Trump przypomina metody wykorzystywane przez kilku poprzednich republikańskich prezydentów: George’a Busha juniora oraz jego ojca, a wcześniej również przez Ronalda Reagana. W ostatecznym rozrachunku nie przyniosły to korzyści całej gospodarce USA.

Nova Trading widzi także zagrożenia związane z możliwymi działaniami odwetowymi Unii Europejskiej, która pod wpływem zaostrzenia kursu Waszyngtonu własne posunięcia. Zapowiedzią tego jest ogłoszone w marcu 2018 r. kompleksowe postępowanie, którego celem jest analiza praktycznie całego importu stali do Unii Europejskiej. Na liście wyrobów stalowych objętych postępowaniem unijnym znalazło się 26 kategorii wyrobów stalowych, w tym również wyroby ze stali nierdzewnych.

Zdaniem Macieja Pająka ewentualne zaostrzenie ochrony rynku przez Unię Europejską, do czego wstępem może być wszczęte postepowanie, odbije się niekorzystnie na rynku centrów serwisowych. Chodzi przede wszystkim o potencjalne skutki ograniczenia dostępności materiału.

Z tego powodu Nova Trading zdecydowała się wziąć aktywny udział w postępowaniu sprawdzającym Komisji Europejskiej. – Część firm zdecydowała się przedstawić swoje argumenty. Zgłosiliśmy się i my, podobnie jak np. działający na terenie Unii producenci sprzętu AGD – mówi Maciej Pająk. (...)


Nowa Stal, czerwiec 2018

Powered by VOBACOM
to top
Яндекс.Метрика /var/www/html/www/