Szukaj

A A A

Informacje prasowe

  
Nova Trading umacnia pozycję na rynku stali nierdzewnych


wnp.pl (Renata Dudała) - 18-01-2010 10:42

 

- Wyspecjalizowaliśmy się w obsłudze pewnych sektorów w gospodarce i tę specjalizację będziemy systematycznie rozwijać poszerzając nasz park maszynowy-mówi dla portalu wnp.pl Piotr Paweł Orłowski, prezes zarządu Nova Trading SA.

 

 

Jaki był upływający rok dla sektora stali nierdzewnych?

- Ostatnie lata dla szeroko pojętego sektora stali nierdzewnej (producentów, dystrybutorów i wytwórców) były pełne zaskakujących i często dramatycznych sytuacji, które spowodowały rewolucję w branży. Produkcja światowa stali nierdzewnej, która w roku 2006 wynosiła 28.506 MT już dwa lata później była na poziomie 26.400 MT, by w roku ubiegłym zatrzymać się na poziomie poniżej 21.000 MT (prognoza). Jest to 35 procentowy spadek produkcji w ciągu zaledwie trzech lat!

Do tego doszły ogromne skoki cenowe niklu na giełdzie w Londynie, gdzie w lipcu 2006 cena była na poziomie 24.397 USD/MT, w maju 2007 - 49.131 USD/MT, by w marcu 2009 spaść do poziomu zaledwie 9.791 USD/MT. Jestem bardzo ciekawy, czy Michał Prochorow ze swoim ponad 25 procentowym udziałem w Norylsk Nikiel znalazłby logiczne wytłumaczenie takiej sytuacji. A może wyjaśnienia należy szukać w "nieszczęśliwym zbiegu okoliczności"? Choć zapewne zwolennicy "spiskowej teorii dziejów" też mieliby swoje argumenty.

Oczywiście na tle głębokiego kryzysu światowego może tematyka dotycząca stali nierdzewnej wydaje się drugoplanowa (pierwsze skrzypce odegrały banki i rządy niektórych państw), niemniej jednak i tu mieliśmy do czynienia z ogromnym zawirowaniem i nerwowością postaw podmiotów w branży stalowej.

Miałem okazję pod koniec minionego roku uczestniczyć w konferencji, gdzie najwięksi producenci stali nierdzewnej podsumowali wydarzenia ostatnich lat - tutaj byli wyjątkowo zgodni. Natomiast w prognozach na 2010 rok i następne lata wyrazili skrajne opinie. Optymiści zamykali kryzys w podręcznikach do historii i prognozowali świetlaną przyszłość, która rozpocznie się już w 2010 roku. Natomiast grupa pesymistów uważała, że to co było to dopiero preludium przed nadchodzącym prawdziwym kryzysem.

 

Jaki był upływający rok dla firmy Nova Trading pod względem wyników i sprzedaży? Na jakich zadaniach będzie się koncentrować firma w tym roku?

- Minione lata w aspekcie tonażowym były bardzo zbliżone. Nasza sprzedaż w latach 2006-2009 oscylowała pomiędzy 37-38 tys. ton. To bardzo dobry wynik - zwłaszcza w tak trudnym okresie. Z pomocą przyszli najwierniejsi klienci, którzy zaproponowali nam zupełnie nowy rodzaj współpracy w ramach centrum serwisowego. Okazało się, że linia do cięcia poprzecznego i linia do cięcia wzdłużnego oraz linia do szlifowania i szczotkowania zwojów już nie wystarcza do obróbki produktów płaskich. Dlatego ruszamy z nową usługą, o której będzie głośno już w marcu. Te działania mają na celu umocnienie naszej pozycji na obecnych rynkach.

Nasza strategia jest wieloletnia. Wyspecjalizowaliśmy się w obsłudze pewnych sektorów w gospodarce i tę specjalizację będziemy systematycznie rozwijać poszerzając nasz park maszynowy. Ostatnio jeden z kluczowych dostawców w branży automotive docenił nasze możliwości serwisowe, co jeszcze bardziej motywuje nas do działania w tym kierunku.

Mamy duże doświadczenia w zakresie obsługi największych i najbardziej wymagających klientów z takich branż jak : produkcja maszyn i urządzeń gastronomicznych / spożywczych, produkcja sprzętu AGD, środków transportu, instalacji chemicznych, elementów architektonicznych itp.